Gęsia skórka: o co chodzi i skąd się bierze?
Gęsia skórka to jedna z pamiątek, jaką sobie jako gatunek zachowaliśmy po naszej ewolucyjnej przeszłości. 🐒
Co ciekawe, większość krajów, tak jak Polska, nazywa to zjawisko dosłownie gęsią skórą – poza kilkoma wyjątkami. W Hiszpanii zamiast gęsi, mają skojarzenie z kurą (piel de gallina), a w języku rosyjskim zupełnie odeszli od drobiu nazywając to zjawisko “chodzącymi po skórze mrówkami” albo po prostu mrówkami (mурашки по коже).
Skąd się bierze gęsia skórka?
Gęsia skórka (profesjonalnie zwana reakcją pilomotoryczną) powstaje na skutek mimowolnego napinania się drobnych mięśni skóry, co powoduje uniesienie mieszków włosowych.
Gęsia skórka to relikt naszej ewolucyjnej przeszłości. Zagrożone zwierzę reaguje podobnie, powodując nastroszenie futra. To sprawia, że zwierzę wydaje się większe i bardziej niebezpieczne. Najbardziej dramatycznym przykładem jest jeżozwierz, który wydmuchuje kolce, gdy wyczuwa niebezpieczeństwo.
Teraz jesteśmy “nagimi małpami”, więc nie mamy czego stroszyć, ale odruch pozostał jeszcze po czasach, gdy nasze owłosienie było bardziej imponujące.
Co powoduje gęsią skórkę?
Gęsia skórka powstaje głównie wtedy, gdy jest nam zimno lub gdy się boimy.
Ponieważ nasze połączenia nerwowe nie są doskonale skalibrowane z rzeczywistym zagrożeniem, to gęsia skórka pojawia nam się częściej, po prostu wtedy, gdy poczujemy silne nagłe pobudzenie emocjonalne, na przykład wtedy, gdy pierwszy raz słyszymy dobrą piosenkę.