efekt mandeli agata bijak orłowska
|

Efekt Mandeli (+ przykłady!)

To, że pamięć nas zawodzi nie jest żadną nowością – ale jak to możliwe, że grupa ludzi dzieli to samo fałszywe wspomnienie? Efekt Mandeli to zjawisko, w którym duża grupa ludzi dzieli fałszywe wspomnienia o wydarzeniach, które nigdy nie miały miejsca. Nazwa pochodzi od powszechnego, ale błędnego przekonania, że Nelson Mandela zmarł w więzieniu w…

co to jest kognitywistyka agata bijak orłowska
||

Kognitywistyka | czym jest, co po studiach

Jeżeli weźmiesz trochę biologii, psychologii, filozofii, logiki i informatyki, które następnie doprawisz szczyptą sztucznej inteligencji, neuronauką i językoznawstwa, a potem bardzo mocno wstrząśniesz, to powstanie dziedzina zwana kognitywistyką. 😉 Kognitywistyka (ang. cognitive science), to nauka o poznaniu – nie chodzi jednak bynajmniej o piękne miasto w województwie wielkopolskim, a o sposób, w jaki umysł poznaje świat. Co…

fałszywe wspomnienia pamięć agata bijak orłowska

Fałszywe wspomnienia: czy możemy ufać swojej pamięci?

Czy możemy ufać własnej pamięci? Czy wspomnienia są jak film przechowywany w umyśle? A może są podatne na zniekształcenia, zanieczyszczenia, a nawet implementacje czegoś, co w ogóle nie miało miejsca? Zobaczmy, jak działają fałszywe wspomnienia. Obejrzyj na YouTube lub wysłuchaj w formie podcastu Ten temat zrealizowałam także na moim kanale YouTube oraz w wersji podcastowej….

gęsia skórka
|

Gęsia skórka: o co chodzi i skąd się bierze?

Gęsia skórka to jedna z pamiątek, jaką sobie jako gatunek zachowaliśmy po naszej ewolucyjnej przeszłości. 🐒 Co ciekawe, większość krajów, tak jak Polska, nazywa to zjawisko dosłownie gęsią skórą – poza kilkoma wyjątkami. W Hiszpanii zamiast gęsi, mają skojarzenie z kurą (piel de gallina), a w języku rosyjskim zupełnie odeszli od drobiu nazywając to zjawisko “chodzącymi po skórze…

rodzaje pamięci agata bijak orłowska
|

Pamięć niejedno ma imię – rodzaje pamięci

Mogłoby się zdawać, że pamięć mamy jedną i nie ma potrzeby rozbijania jej na różne rodzaje pamięci. W końcu ostatecznie wyjścia są dwa – albo coś pamiętamy, albo tego nie pamiętamy. Prawda? Nie do końca. Konieczność tworzenia koncepcji pamięci zakładającej różne jej rodzaje wynika bezpośrednio z wiedzy empirycznej (doświadczalnej) na temat pamięci. Skoro pamięć o…