4 błędy, które popełniasz ucząc się jako dorosły [+ jak ich unikać]
Szkoła nie nauczyła nas, jak się skutecznie uczyć. Mamy więc w Polsce miliony zmotywowanych, otwartych na zmianę dorosłych… zupełnie nie wiedzących jak zabrać się za temat uczenia się.
Zobacz, jakie błędy popełniasz ucząc się jako dorosły – i jak ich unikać.
Chcesz się nauczyć “raz a dobrze”
Dorośli traktują naukę poważnie (to akurat dobrze), przez co zauważyć można takie poważne podejście w planowaniu nauki.
W weekendy będę się uczyć. Wygonię dzieciaki z domu, zamknę się w pokoju i będę oddawać umysł rozwojowi.
Niestety. Nauka wymaga powtórek. Właściwie ilość powtórek i ich rozłożenie w czasie to jedna z najbardziej kluczowych kwestii w skutecznym uczeniu się. Jeżeli wyeksponujesz się na jakieś informacje raz, nawet podczas pogłębionej sesji nauki, to z dużym prawdopodobieństwem po dwóch tygodniach nie będziesz pamiętać prawie nic.
Co zrobić? Planując skuteczną naukę koniecznie planuj powtórki – nie muszą być długie i pogłębione, nawet 10 minut dziennie potrafi przynieść oszałamiające efekty.
Czytasz ze zrozumieniem
Mam wrażenie, że czytanie to dla niektórych dorosłych jedyna forma nauki. Nic dziwnego, w końcu w szkole nie wyposażają nas zwykle w większy wachlarz narzędzi do wyboru.
Samo czytanie nie jest najlepszym sposobem na naukę. To właściwie tylko pierwszy etap, czyli eksponowanie informacji. Prawdziwa nauka zacznie się dopiero wtedy, gdy zaczniesz te informacje opracowywać i powtarzać.
Co zrobić? Wprowadź poznawane informacje w ruch – rób notatki, opracowuj, zmieniaj, wyobrażaj sobie, że jesteś nauczycielem, sporządzaj fiszki, zadawaj pytania i szukaj odpowiedzi – krótko mówiąc opracowuj poznawany materiał, przetwarzaj informacje na swój sposób. A później je często powtarzaj.
Zamykasz się w starych ramach
Jeśli nauka kojarzy Ci się z siedzeniem nad książkami przy biurku, to system edukacyjny wyrządził Ci ogromną krzywdę!
Oglądanie filmu dokumentalnego to też nauka. Rozwiązywanie quizów w internecie to też nauka. Słuchanie podcastu w drodze do pracy to też nauka. Tak samo fiszki, odwiedzanie muzeów, rozmowy, a nawet oglądanie seriali i granie w gry – wszystkie te na pozór rozrywkowe czynności mogą być Twoimi metodami nauki.
Co zrobić? Nie zamykaj się tylko na czytanie i pisanie. Zastanów się jak dodatkowo możesz wpleść w swoją codzienność dziedzinę, której pragniesz się nauczyć. Poznajesz obcy język? Poszukaj na YouTube kogoś, kto posługuje się tym językiem i opowiada o rzeczach, które Cię ciekawią (nawet jeśli jest to “tylko” makijaż, pieski, czy remontowanie domów). Chcesz zgłębić umiejętność programowania? Zaobserwuj na mediach społecznościowych kogoś, kto jest w tym specjalistą i spróbuj merytorycznie komentować udostępniane przez niego treści.
W panice uczysz się na pamięć
Naprawdę wielu dorosłych ma kompleksy na punkcie uczenia się. Obserwuję to od dawna, także u swoich najbliższych – niby chcą się rozwijać, niby podejmują działanie, ale z góry zakładają, że im się nie uda lub przynajmniej droga będzie trudna i wyboista.
Te kompleksy często hamują dorosłych przed wgryzieniem się w jakiś temat. Zamiast podejść do niego z otwartą głową, zakładają, że i tak nie zrozumieją i jedyną możliwością jest wykuć informacje na blachę.
Co zrobić? Otwórz się na trudności i na poczucie bycia totalnym amatorem. Redukuj informacje do takich, które zrozumiesz i stopniowo zwiększaj trudność, kierując się przede wszystkim zrozumieniem. Uczysz się angielskiego? Sięgnij po książeczkę dla dzieci. Marzysz o kursie księgowości? Spokojnie zacznij od dobrego zrozumienia słów, które będą na nim omawiane – nawet, jeśli oznacza to kilkukrotne przerabianie jednej lekcji.
Skuteczne uczenie się dla dorosłych | szkolenie on-line
Słyszeliście o tym, że w dojrzałym wieku trudno nauczyć się czegoś nowego? To bzdura! Powiem więcej – dorośli mają pewne przewagi w nauce nad dziećmi, a ja nauczę Was je wykorzystywać.